مفاهیم پایه

یکی از پیش نیاز های یادگیری توی بچه ها درک کردن مفاهیمه، فهم و درک مفاهیم پایه میتونه اساس یادگیری های بعدی باشه.

برای یاد گیری این مفاهیم چکار هایی میتونیم انجام بدیم؟

برای این که بهشون یاد بدیم کوچک، بزرگ ومساوی چیه میتونیم:

1-از میوه ها و وسایل مختلف استفاده کنیم، مثلا با یه سیب کوچیک و یه سیب بزرگ به کودک میتونیم این هارو آموزش بدیم.

2-از خمیر های بازی استفاده کنیم، با برداشتن مقدار های مختلفی از خمیر ها میتونیم توپ هایی با اندازه های مختلفی درست کنیم ، استفاده از خمیر های بازی مزیت دیگه ای که داره اینه که با استفاده از اون کودک دست ورزی انجام میده.

یا برای اینکه بهشون مفاهیمی مثل کم و زیاد رو یاد بدیم  میتونیم از خوراکی ها استفاده کنیم،این کار میتونه از خوراکی هایی استفاده کنیم که مورد علاقه کودکتونه، مثلا اگه شکلات دوست داره میتونید از تعدادی شکلات استفاده کنید  و اونها رو به دو دسته تقسیم کنید و جلوش بذارید، مثلا یه دسته سه تا و دسته دیگه ده تا.

برای یاد دادن مفاهیمی مثل زیر، رو، بالا و پایین میتونین از اسباب بازی ها یا از توپ استفاده کنید مثلا هر بار اونهارو روی میز بذارین و تکرار کنین : توپ بالای میزه یا توپ زیر میزه.

برای مفهوم بالا و پایین میتونین توپ رو توی دستتون بگیرین و بالای سرتون ببرید و بگین بالاااا و دستتون رو پایین بیارید و بگین پاییننن!

برای  همه مفاهیم تکرار و تمرین  کارسازه!

برای  یاد دادن مفاهیمی مثل دور و نزدیک هم می تونین همزمانی که ازش دور میشین یا بهش نزدیک میشین دور شدن یا نزدیک شدن رو تکرار کنین. مثلا: دارم ازت دووورمیشم یا دارم بهت نزدییییک میشم.

برای یاد دان مفاهیمی مثل : کوتاه و بلند میتونین قد گیری کنین، مثلا دست هاتون رو بالای سرتون ببرین و از فرزندتون هم بخواین که این کارو تکرار کنه، حالا میتونین بهش بگین که: من بلندم و تو کوتاه . این کار رو میتونین با دوستاش هم امتحان کنید.

اما برای این که بهش یاد بدین که چپ وراست چجوریه بهتره که به صورت عینی اون رو بهش آموزش بدین، یعنی این که خودتون اول با دست هاتون چپ و راست رو بارها و بارها تکرار کنین و بعد از اون میتونین از اسباب بازی ها یا وسایل مورد علاقش استفاده کنید و چپ وراست رو در ابعاد مختلف بهش یاد بدین. پس ما معتقدیم که آموزش مفاهیم پایه یعنی این که کودک باید بلد باشه زندگی کنه و با محیط زندگی خودش ارتباط برقرار کنه.

خلاصه که اول مفهوم این لایه های زیرین رو باید به خوبی یاد بگیرن تا قدرت تفکرشون بالاتر بره و بتونیم برای مراحل بالاتر آمادشون کنیم. هدف اصلی ما بالا بردن درجه دقت بچه ها توی مشاهده کردن درست و دقیق محیط زندگی، پیدا کردن شباهت ها و حتی طبقه بندی افکارشون هست.

زندگی برای بچه ها یعنی کشف، و یاد دادن  مهارت های زندگی به بچه ها یعنی به کاشف شدن اونا، ما توی هانا به کاشف شدن کودک شما کمک میکنیم!