مهارت های کلامی

هوش و مهارت های کلامی فقط مربوط به توانایی صحبت کردن و گوش کردن نیست!

هر نوع استفاده ای از کلمات و زبان بدن رو میتونیم مربوط به هوش کلامی بدونیم!

هوش کلامی مربوط چه نقشی توی زندگی بچه ها داره؟

هوش کلامی حتی در زمانی که بچه ها شروع به صحبت کردن هم نکردن توی زندگیشون نقش داره.

مراحل هوش کلامی در سال اول زندگی ساخته میشه.

اونا شاید نتونن از کلمات استفاده کنن اما میتونن همه صداها رو بشنون و بعدا از اونا استفاده کنن.

این کار باعث میشه دایره لغات کودک بزرگتر بشه و با کلمات و جمله ها و حتی زبان های مختلف آشنا بشه.

پس هر چقدر که شنیداری کودک فعال تر باشه پایه هوش کلامی او قوی تر میشه.

برای همین هم توصیه میکنیم که حتی اگر کودک شما متوجه حرف هاتون نمیشه باهاش صحبت کنین ،همین کار باعث میشه در آینده احساساتش رو راحت تر بیان کنه.

چجوری میتونیم هوش کلامی رو پرورش بدیم ؟

اصولا مدرسه ها تاکیدشون روی خوندن و نوشتنه و مهارت های کلامی توی این سن کمتر مورد توجه قرار میگیره . اگر خیلی دست کم گرفته بشه میتونه عواقب خیلی جدی ای داشته باشه.

  • براشون موسیقی با متن پخش کنین و گوش بدن و تشویق کنین به هم خوانی با آهنگ این کار تاثیر خیلی زیادی روی مهارت کلامی کودکتون داره.
  • این کار هم باعث میشه کودک شما ریتم و قافیه یاد بگیره و هم باعث میشه عضلات صورت وفک ورزش کنن.
  • کاربعدی که میتونین انجام بدین اینه که براش کتاب بخونین و براش داستان تعریف کنین، این کار رو میتونین از همون روزای اول زندگیش شروع کنین.
  • با کودکتون صحبت کنین: پدر مادرها تا جایی که امکانش هست، صحبت های خودشون رو برای بچه هاشون خلاصه میکنن و کوتاه باهاشون حرف میزنن یا حتی به صورت دستوری، در صورتی که اگر اونها خواستار پرورش هوش کلامی کودکشون هستن باید زیاد با کودکشون حرف بزنن، همچنین باید بچه هارو تشویق کنن به ارتباط گرفتن و صحبت کردن با دیگران.

مثلا برای ارتباط گرفتن و صحبت کردن میتونین از کودکتون بپرسین که فکر میکنی چه کارهایی میتونیم انجام بدیم که سرگرم بشیم؟ یعنی با این کار اجازه صحبت کردن به کودکتون بدین و در مقابل هم شنونده خوب و فعالی برای حرف هاش باشین!

  • کودک خودتون رو تشویق کنین که با دیگران ارتباط بگیره یا در حد امکان محیط ارتباط گرفتن رو براش فراهم کنین. مثلا: تشویقش کنین توجمع همسن وسالانش قرار بگیره.
  • با بازی های مختلف سعی کنین کودکتون رو در معرض شنیدن و حرف زدن قرار بدین هم با بازی های فیزیکی هم با بازی های کامپیوتری، ما در هانا در همین راستا بازی هایی قرار دادیم تا به شما و کودکتون توی این راه کمک کنیم.